E-mail Us info@psaa.org.uk Phone Us (01803) 553118
Mail Us Ravenswood,26 Cliff Road, Paignton, Devon, TQ4 6DH
Main Section Begins Here
Club Trophies

Senior Boat
NoTrophyLocation
0
Boat/Shore
Overall Winner:
1Rowland Oliver Cup
Best Specimen Boat
Boat
Overall Winner: G HARDING Spurdog 17-7-13. 174.88%
2Challenge Shield Inshore Boat
Most points day comps
Boat
Overall Winner: P Passmore 14pts
3Challenge Shield Wreck
Most points day comps
Boat
Overall Winner: Not Claimed
4Vanessa Trophy
Best Fish Lady Boat
Boat
Overall Winner: F Dack Bull Huss 11-5-14 103.34%
5Arthur Dell Trophy
Best Fish Skerries
Boat
Overall Winner: G Harding Spurdog 16-9-0.165.63%
7Roy Sturrock Cup
Best Conger Inshore Boat
Boat
Overall Winner:
8Dean Cup
Best Bass
Boat
Overall Winner: P Millman 12-10-3. 157.96%
9Lesley Gagg Cup
Best Black Bream
Boat
Overall Winner: P Millman 3-4-2. 93.08%
10Francis Cup
Best Brill
Boat
Overall Winner:
11Lloyd Price Cup
Best Bull Huss
Boat
Overall Winner: P Millman 16-9-7. 150.82%
12Youngs Seafood Cup
Best Cod
Boat
Overall Winner: M Roberts 16-8-2.82.54%
13Anne Vickress Cup
Best Conger
Boat
Overall Winner:
14F ROBERTS BOWL
BEST DAB BOAT
Boat
Overall Winner: G Richards 1-13-12. 148.75%
15Marjorie Stevens Cup
Best Flounder
Boat
Overall Winner:
16W H Saunders Trophy
Best Ling
Boat
Overall Winner: A Bavester 23-13-3.119.75
17Sewell Stevens Cup
Best Mackerel
Boat
Overall Winner: P Millman 1-7-8 73.44%
18Ellen Eager Cup
Best Plaice
Boat
Overall Winner: R Jones 3-0-7. 86.50%
19V Thorne Tankard
Best Pollack
Boat
Overall Winner: K NATHAN 17-3-13. 107.74%
20PSAA Goblet
Best Pouting
Boat
Overall Winner: J Case 2-3-3. 87.97%
21E A Cove- Clark Cup
Best Shark
Boat
Overall Winner:
22Chamberlain Tankard
Best Skate
Boat
Overall Winner: G Richards T/B Ray 14-10-0. 146.25%
23Edward Clark Cup
Best Turbot
Boat
Overall Winner: G Harding 10-15-5. 68.48%
24Francis Cup
Best Whiting
Boat
Overall Winner: M Roberts 2-14-11 (Wreck) 97.27%
25Eager Cup
Best Wrasse
Boat
Overall Winner: P Millman Ballen Wrasse 6-1-10 122.03%
26Ernie Passmore Trophy
Best Fish Wrecks
Boat
Overall Winner: k NATHAN Bass 13-2-1 164.11
27P & J Hutchins Cup
Best Grey Mullet
Boat
Overall Winner: M Johnson 3-14-11. 92.19%
Return to Page Top

Senior Shore
NoTrophyLocation
30Arthur Dell Cup
Best Specimen Senior Shore
Shore
Overall Winner: S Coulson Gilthead Bream 6-2-11. 176.23%
31Challenge Shield Shore
Most points day comps
Shore
Overall Winner: M Bailey 38Points
32Charles Nicholls Cup
Best Specimen Weekdays
Shore
Overall Winner: S Mitchell Whiting 2-5-1. 168.47%
33Lenn Piggott Cup
Best Specimen Sundays
Shore
Overall Winner: SCoulson Gilthead Bream 4-9-1. 130.47%
34Dunmere Cup
Best Fish by a Lady Shore
Shore
Overall Winner: A Coulson Couchs Sea Bream 1-2-14. 94.38%
35Evening Competition Cup
Most points evening comps
Shore
Overall Winner: Not Claimed
36Fred Sheffel Trophy
Best Fish Piers Harbours & Breakwaters
Shore
Overall Winner: R Coulson 3 B Rockling 1-14-1. 125.26%
37Richard Berry Trophy
Best Bass Weekdays
Shore
Overall Winner: M Fallon 9-11-10 162.11%
38Terrill Bass Cup
Best Bass Sundays
Shore
Overall Winner: S Coulson 5-7-3. 90.82%
39Travara Cup
Best Black Bream
Shore
Overall Winner: S Doidge 1-8-7. 61.09%
40Turner Cup
Best Bullhuss
Shore
Overall Winner: J Taylor 11-9-12. 116.09%
41Gordon Campbell Cup
Best Conger
Shore
Overall Winner:
42RH Roberts Cup
Best Dab
Shore
Overall Winner:
43Cove-Clark Cup
Best Flounder
Shore
Overall Winner: S Doidge 2-7-3. 97.97%
44Hudson Cup
Best Garfish
Shore
Overall Winner: J Case 1-10-8.120.45
45Chamber of Commerce Bowl
Best Mackerel
Shore
Overall Winner: M Bailey 1-11-13. 115.89%
46Harold Pearson Cup
Best Mullet
Shore
Overall Winner: N Berry Grey Mullet 4-7-0 110.94%
47F J Foster Trophy
Best Plaice
Shore
Overall Winner: J Case 2-3-10. 111.33%
48Mexboro perpetual Cup
Best Pollack
Shore
Overall Winner: S Doidge 1-8-12 61.88%
49The 1956 Cup
Best Wrasse
Shore
Overall Winner: S Doidge Ballen Wrasse 5-5-0. 111.84%
50M&S Windows Shield
Best Cod from Shore
Shore
Overall Winner: not claimed
95Carsberg Trophy
Best Specimen Senior Shore
Shore
Overall Winner: R Jones Small Eyed Ray 8-9-12. 107.62%
97Carsberg Trophy
Best Specimen by a Lady
Shore
Overall Winner: NOo fish weighed in
Return to Page Top

Senior Boat / Shore
NoTrophyLocation
6Saltwind Trophy
Best Flatfish by a Lady
Boat/Shore
Overall Winner: D Passmore Dab 1-0-10. 83.13%
52Enid Wetton Trophy
Besr Garfish Lady
Boat/Shore
Overall Winner:
53Tony Corcoran Shield
Best Scad
Boat/Shore
Overall Winner: T Deeks 1-1-1. 77.56% (Boat)
54Lou Smith ladies cup
Lady not winning a cup
Boat/Shore
Overall Winner: S Bavester Mackerel0-9-12 40.64%
55Paignton Visitors Cup
Best Fish by a Visitor
Boat/Shore
Overall Winner:
56Ladies Cup
Best Fish by a Lady Overall
Boat/Shore
Overall Winner: D Passmore Dab 1-5-7. 107.19% (Boat)
57H Solomons Trophy
Best fish outside club waters
Boat/Shore
Overall Winner:
58Unipart Trophy
Best Fish from Rivers
Boat/Shore
Overall Winner: N Berry Grey Mullet 7-0-10. 165.63%(Boat)
59Small Eyed Ray Trophy
Best small eyed ray
Boat/Shore
Overall Winner: P Passmore 10-15-05 109.57 (Boat)
61Bill Bradford Trophy
Best Specimen Overall
Boat/Shore
Overall Winner: P MILLMAN Spurdog 18-6-6 183.98%
62Ron Smythe Salver
Best % Singles league
Boat/Shore
Overall Winner: P Millman 1488.09pts
104RNLI Charity Shield
Best Specimen
Boat/Shore
Overall Winner:
105Conger Club Tankard
Best Conger overall
Boat/Shore
Overall Winner:
Return to Page Top

Junior Boat
NoTrophyLocation
65Frank Phillips Cup
Best Specimen Boat
Boat
Overall Winner:
66Junior Challenge Shield
Most points day comps
Boat
Overall Winner: Not Claimed
67B Francis esq Cup
Best Bass
Boat
Overall Winner:
68Junior Mackerel Cup
Best Mackerel
Boat
Overall Winner:
69Junior Wrasse Cup
Best Wrasse
Boat
Overall Winner:
Return to Page Top

Junior Shore
NoTrophyLocation
71TSW Trophy
Best Coalfish
Shore
Overall Winner:
72John New Cup
Best Specimen shore
Shore
Overall Winner: K Bavester LSD 1-12-12. 68.45%
73Junior Challenge Shield
Most points day comps
Shore
Overall Winner: K Bavester 5pts
74Bond Cup
Most points evening comps
Shore
Overall Winner: Not Claimed
75Mrs A E Sears Cup
Best Bass
Shore
Overall Winner:
76A E Sears esq Cup
Best Mackerel
Shore
Overall Winner: K Bavester 0-8-7. 35.16%
77Bert Hill junior Trophy
Best Pollack
Shore
Overall Winner: K Bavester 0-13-9. 33.91%
78Robert Newton Trophy
Best Wrasse
Shore
Overall Winner: R Bavester Ballen Wrasse 2-5-4. 49.01%
79The Amer Trophy
Best Fish Piers Harbours & Breakwaters
Shore
Overall Winner: K Bavester Garfish 0-12-12. 57.95%
96Carsberg Trophy
Best specimen Junior
Shore
Overall Winner: No fish weighed in
Return to Page Top

Junior Boat / Shore
NoTrophyLocation
81John Machin Trophy
Best fish rivers
Boat/Shore
Overall Winner:
82J B Jones Trophy
Best Specimen Overall
Boat/Shore
Overall Winner: C Passmore Small Eyed Ray 12-5-14 123.67(boat)
83Bruce Read Cup
Best fish by under 12 with no cup
Boat/Shore
Overall Winner:
84B Francis esq Cup
Best Dab
Boat/Shore
Overall Winner:
85Commodore Tropy
Best Garfish
Boat/Shore
Overall Winner: K Bavester 0-8-10. 39.20% (shore)
86Junior Flounder Cup
Best Flounder
Boat/Shore
Overall Winner:
87Wooler Cup
Best Mullet
Boat/Shore
Overall Winner:
88Gorman Cup
Best Pollack
Boat/Shore
Overall Winner:
89PSAA Junior Cup
Best Salachii
Boat/Shore
Overall Winner: R Bavester LSD 1-8-5. 57.89%
90W D Palmer Cup
Best Conger
Boat/Shore
Overall Winner:
91Junior Scad Cup
Best Scad
Boat/Shore
Overall Winner:
106RNLI Shield
Junior Medal Winner
Boat/Shore
Overall Winner: F Paull 2 medals
107Stan Rowes Charity Shield
Junior Winner
Boat/Shore
Overall Winner:
Return to Page Top

Freshwater Trophies
NoTrophyLocation
108Best Trout Trophy
Best Trout
Boat/Shore
Overall Winner: S Jay Rainbow Trout 8-9-9 143.29%
109TSA Trophy
Best Specimen Overall
Boat/Shore
Overall Winner: D Deeks Wells Catfish 41-8-0 207.50%
110Harris Trophy
Best Carp
Boat/Shore
Overall Winner: M Wall Crucian Carp 1-3-0 118.75%
111Wall Trophy
Best % Fish Excluding Trout & Carp
Boat/Shore
Overall Winner: F Paull Tench 4-2-0. 68.75%
112Junior Trophy
Best Specimen Overall
Boat/Shore
Overall Winner: F Paull Tench 5-3-0. 86.46%
113RON SCOTT TROPHY
BEST TENCH OVERALL JUNIOR OR SENIOR
Boat/Shore
Overall Winner: G Paull 5-3-0 86.46
Return to Page Top
Main Section Ends Here
Site Search

PSAA Newsletter
Join our newsletter to recieve PSAA club mailings.

Paignton Weather Forecast
Mon
Mostly Clear
Humidity: 75
Visibility: m
Wind: 210o 9mph
Pressure: 29.54in
Pressure Rising
Low: 40oF
High: 56oF
Sunrise: 6:29 am
Sunset: 8:04 pm
Fri
Partly Cloudy
Partly Cloudy Low: 44oF
High: 55oF
hr

Tidal Times
Check the tidal times for the next 7 days using the links below:


Site News Feed
Keep up to date with the latest goings on with our RSS Newsfeed.


Sponsored Links
Brixham Bait & Tackle

South Devon Fishing

PSAA Facebook

[Become A Sponsor]