E-mail Us info@psaa.org.uk Phone Us (01803) 553118
Mail Us Ravenswood,26 Cliff Road, Paignton, Devon, TQ4 6DH
Main Section Begins Here
Club Trophies
Senior Boat Trophies Junior Boat Trophies
Senior Shore Trophies Junior Shore Trophies
Senior Boat / Shore Trophies Junior Boat / Shore Trophies
Fresh Water Trophies
Last Updated on: Friday, 2nd November 2018

Senior Boat
NoTrophyLocation
0
Boat
Current Winner:
1Rowland Oliver Cup 01
Best Specimen Boat
Boat
Current Winner: P Millman Spurdog 20-11-3. 206.99
2Challenge Shield Inshore Boat 02
Most points day comps
Boat
Current Winner: Awaiting Entry
3Challenge Shield Wreck 03
Most points day comps
Boat
Current Winner: Awaiting Entry
4Vanessa Trophy 04
Best Fish Lady Boat
Boat
Current Winner: D Passmore LSD 2-13-1. 93.88
5Arthur Dell Trophy 05
Best Fish Skerries
Boat
Current Winner: Darren Scott Blonde Ray 35-9-0.161.65
7Roy Sturrock Cup 07
Best Conger Inshore Boat
Boat
Current Winner: Awaiting Entry
8Dean Cup 08
Best Bass
Boat
Current Winner: Awaiting Entry
9Lesley Gagg Cup 09
Best Black Bream
Boat
Current Winner: P Millman 4-1-5. 116.63
10Francis Cup 10
Best Brill
Boat
Current Winner: Awaiting Entry
11Lloyd Price Cup 11
Best Bull Huss
Boat
Current Winner: Awaiting Entry
12Youngs Seafood Cup 12
Best Cod
Boat
Current Winner: Awaiting Entry
13Anne Vickress Cup 13
Best Conger
Boat
Current Winner: Awaiting Entry
14 F ROBERTS BOWL 14
BEST DAB BOAT
Boat
Current Winner: P Passmore 1-7-0. 115.00%
15Marjorie Stevens Cup 15
Best Flounder
Boat
Current Winner: Awaiting Entry
16W H Saunders Trophy 16
Best Ling
Boat
Current Winner: Awaiting Entry
17Sewell Stevens Cup 17
Best Mackerel
Boat
Current Winner: Awaiting Entry
18Ellen Eager Cup 18
Best Plaice
Boat
Current Winner: Darren Scott 3-4-10. 93.97%
19V Thorne Tankard 19
Best Pollack
Boat
Current Winner: T Deeks Pollack 11-8-5.72.0%
20PSAA Goblet 20
Best Pouting
Boat
Current Winner: Awaiting Entry
21E A Cove- Clark Cup 21
Best Shark
Boat
Current Winner: Awaiting Entry
22Chamberlain Tankard 22
Best Skate
Boat
Current Winner: Darren Scott Spotted Ray 7-3-10 144.53
23Edward Clark Cup 23
Best Turbot
Boat
Current Winner: M Adkins 9-10-1. 60.18%
24Francis Cup 24
Best Whiting
Boat
Current Winner: Awaiting Entry
25Eager Cup 25
Best Wrasse
Boat
Current Winner: A Bavester Ballen Wrasse 5-4-0. 105.00%
26Ernie Passmore Trophy 26
Best Fish Wrecks
Boat
Current Winner: T Deeks Pollack 13-0-5.81.37%
27P & J Hutchins Cup 27
Best Grey Mullet
Boat
Current Winner: R Jones 4-9-7 114.75
Return to Page Top

Senior Shore
NoTrophyLocation
30Arthur Dell Cup 30
Best Specimen Senior Shore
Shore
Current Winner: S Mitchell Whiting 2-11-3. 196.31%
31Challenge Shield Shore 31
Most points day comps
Shore
Current Winner: Awaiting Entry
32Charles Nicholls Cup 32
Best Specimen Weekdays
Shore
Current Winner: S Doidge Gilthead Bream 4-15-0 164.58
33Lenn Piggott Cup 33
Best Specimen Sundays
Shore
Current Winner: M Adkins Thin Lipped Mullet 4-0-2.145.74.
34Dunmere Cup 34
Best Fish by a Lady Shore
Shore
Current Winner: A Coulson Mackerel 1-6-3,92.45
35Evening Competition Cup 35
Most points evening comps
Shore
Current Winner: Awaiting Entry
36Fred Sheffel Trophy 36
Best Fish Piers Harbours & Breakwaters
Shore
Current Winner: R Jones Mackerel 1-15-10. 131.77
37Richard Berry Trophy 37
Best Bass Weekdays
Shore
Current Winner: M Fallon 7-15-0. 132.29
38Terrill Bass Cup 38
Best Bass Sundays
Shore
Current Winner: M Fallon 6-3-0. 103.13%
39Travara Cup 39
Best Black Bream
Shore
Current Winner: Awaiting Entry
40Turner Cup 40
Best Bullhuss
Shore
Current Winner: M Roberts 9-2-1. 91.29
41Gordon Campbell Cup 41
Best Conger
Shore
Current Winner: S Coulson 19-6-8 88.21%
42RH Roberts Cup 42
Best Dab
Shore
Current Winner: Awaiting Entry
43Cove-Clark Cup 43
Best Flounder
Shore
Current Winner: M Atkins 2-2-8 90.79%
44Hudson Cup 44
Best Garfish
Shore
Current Winner: R Jones 1-6-11.. 103.13%
45Chamber of Commerce Bowl 45
Best Mackerel
Shore
Current Winner: S Coulson/J Case 1-14-11. 127.86
46Harold Pearson Cup 46
Best Mullet
Shore
Current Winner: J Case Thin Lipped Mullet 3-0-5.109.80
47F J Foster Trophy 47
Best Plaice
Shore
Current Winner: J Case 2-4-2. 112.89%
48Mexboro perpetual Cup 48
Best Pollack
Shore
Current Winner: J Taylor 1-10-14. 67.19
49The 1956 Cup 49
Best Wrasse
Shore
Current Winner: S Coulson Ballen Wrasse 5-9-8 117.76
50M&S Windows Shield 50
Best Cod from Shore
Shore
Current Winner: Awaiting Entry
95Carlsberg Trophy 95
Best Specimen Senior Shore
Shore
Current Winner: R Jones Garfish 1-6-11. 103.13%
97Carlsberg Trophy 97
Best Specimen by a Lady
Shore
Current Winner: S Bavester Mackerel 0-7-0. 29.17%
Return to Page Top

Senior Boat / Shore
NoTrophyLocation
6Saltwind Trophy 06
Best Flatfish by a Lady
Boat/Shore
Current Winner: D Passmore Plaice 2-2-3. 61.05%
52Enid Wetton Trophy 52
Besr Garfish Lady
Boat/Shore
Current Winner: F Dack 0-13-12. 62.50
53Tony Corcoran Shield 53
Best Scad
Boat/Shore
Current Winner: J Case 1-0-2 100.78(shore)
54Lou Smith ladies cup 54
Lady not winning a cup
Boat/Shore
Current Winner: Awaiting Entry
55Paignton Visitors Cup 55
Best Fish by a Visitor
Boat/Shore
Current Winner: Awaiting Entry
56Ladies Cup 56
Best Fish by a Lady Overall
Boat/Shore
Current Winner: A Coulson Mackerel 1-8-0.100.0%
57H Solomons Trophy 57
Best fish outside club waters
Boat/Shore
Current Winner: Awaiting Entry
58Unipart Trophy 58
Best Fish from Rivers
Boat/Shore
Current Winner: S Coulson Gilthead Bream 5-2-1,170.96
59Small Eyed Ray Trophy 59
Best small eyed ray
Boat/Shore
Current Winner: G Harding 12-2-0 121.25 (Boat)
61Bill Bradford Trophy 61
Best Specimen Overall
Boat/Shore
Current Winner: S Coulson Bass 13-15-8. 232.81
62Ron Smythe Salver 62
Best % Singles league
Boat/Shore
Current Winner: Awaiting Entry
103 Catch & Release trophy 103
Best Fish not winning any other trophy
Boat/Shore
Current Winner: G Harding Blonde Ray 27-9-0. 125.28%
104RNLI Charity Shield 104
Best Specimen
Boat/Shore
Current Winner: Awaiting Entry
105Conger Club Tankard 105
Best Conger overall
Boat/Shore
Current Winner: Awaiting Entry
Return to Page Top

Junior Boat
NoTrophyLocation
65Frank Phillips Cup 65
Best Specimen Boat
Boat
Current Winner: Awaiting Entry
66Junior Challenge Shield 66
Most points day comps
Boat
Current Winner: Awaiting Entry
67B Francis esq Cup 67
Best Bass
Boat
Current Winner: Awaiting Entry
68Junior Mackerel Cup 68
Best Mackerel
Boat
Current Winner: Awaiting Entry
69Junior Wrasse Cup 69
Best Wrasse
Boat
Current Winner: Awaiting Entry
Return to Page Top

Junior Shore
NoTrophyLocation
71TSW Trophy 71
Best Coalfish
Shore
Current Winner: Awaiting Entry
72John New Cup 72
Best Specimen shore
Shore
Current Winner: F Bennett Mackerel 1-2-11 77.86
73Junior Challenge Shield 73
Most points day comps
Shore
Current Winner: Awaiting Entry
74Bond Cup 74
Most points evening comps
Shore
Current Winner: Awaiting Entry
75Mrs A E Sears Cup 75
Best Bass
Shore
Current Winner: Awaiting Entry
76A E Sears esq Cup 76
Best Mackerel
Shore
Current Winner: K Bavester 0-13-4. 55.21
77Bert Hill junior Trophy 77
Best Pollack
Shore
Current Winner: K Bavester 0-11-13. 29.53
78Robert Newton Trophy 78
Best Wrasse
Shore
Current Winner: Awaiting Entry
79The Amer Trophy 79
Best Fish Piers Harbours & Breakwaters
Shore
Current Winner: K Bavester Mackerel 0-13-4.55.31.
96Carlsberg Trophy 96
Best specimen Junior
Shore
Current Winner: Awaiting Entry
Return to Page Top

Junior Boat / Shore
NoTrophyLocation
81John Machin Trophy 81
Best fish rivers
Boat/Shore
Current Winner: Awaiting Entry
82J B Jones Trophy 82
Best Specimen Overall
Boat/Shore
Current Winner: Kadey Bennett Mackerel 1-2-14 78.65
83Bruce Read Cup 83
Best fish by under 12 with no cup
Boat/Shore
Current Winner: Awaiting Entry
84B Francis esq Cup 84
Best Dab
Boat/Shore
Current Winner: Awaiting Entry
85Commodore Tropy 85
Best Garfish
Boat/Shore
Current Winner: R Bavester 0-8-5. 37.78
86Junior Flounder Cup 86
Best Flounder
Boat/Shore
Current Winner: Awaiting Entry
87Wooler Cup 87
Best Mullet
Boat/Shore
Current Winner: Awaiting Entry
88Gorman Cup 88
Best Pollack
Boat/Shore
Current Winner: Awaiting Entry
89PSAA Junior Cup 89
Best Salachii
Boat/Shore
Current Winner: K Bavester LSD 1-13-4. 69.64
90W D Palmer Cup 90
Best Conger
Boat/Shore
Current Winner: Awaiting Entry
91Junior Scad Cup 91
Best Scad
Boat/Shore
Current Winner: Awaiting Entry
106RNLI Shield 106
Junior Medal Winner
Boat/Shore
Current Winner: Awaiting Entry
107Stan Rowes Charity Shield 107
Junior Winner
Boat/Shore
Current Winner: Awaiting Entry
114Greg Paull Trophy
Best percentage fish Sea or Freshwater by a Junior
Boat/Shore
Current Winner:
Return to Page Top

Freshwater Trophies
NoTrophyLocation
108Best Trout Trophy 108
Best Trout
Boat/Shore
Current Winner: D Gilfillan Rainbow Trout 4-14-3. 81.45%
109TSA Trophy 109
Best Specimen Overall
Boat/Shore
Current Winner: A Sims Brown Trout 3-15-5. 98.93%
110Harris Trophy 110
Best Carp
Boat/Shore
Current Winner: Awaiting Entry
111Wall Trophy 111
Best % Fish Excluding Trout & Carp
Boat/Shore
Current Winner: F Dack Roach 0-10-0. 50.00%
112Junior Trophy 112
Best Specimen Overall
Boat/Shore
Current Winner: Awaiting Entry
113RON SCOTT TROPHY 113
BEST TENCH OVERALL JUNIOR OR SENIOR
Boat/Shore
Current Winner: Awaiting Entry
Return to Page Top
Main Section Ends Here
Site Search

PSAA Newsletter
Join our newsletter to recieve PSAA club mailings.

Paignton Weather Forecast
Mon
Mostly Clear
Humidity: 75
Visibility: m
Wind: 210o 9mph
Pressure: 29.54in
Pressure Rising
Low: 40oF
High: 56oF
Sunrise: 6:29 am
Sunset: 8:04 pm
Fri
Partly Cloudy
Partly Cloudy Low: 44oF
High: 55oF
hr

Tidal Times
Check the tidal times for the next 7 days using the links below:


Site News Feed
Keep up to date with the latest goings on with our RSS Newsfeed.


Sponsored Links
Brixham Bait & Tackle

South Devon Fishing

PSAA Facebook

[Become A Sponsor]